Przejdź do treści

Akcja społeczno-edukacyjna "Konwalia"-2022/2023

SZKOŁA > WYDARZENIA > Wydarzenia z życia szkoły
AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „KONWALIA” ORGANIZOWANA PRZEZ WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY I RADĘ DYREKTORÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH PRZY WARMIŃSKO-MAZURSKIM KURATORZE OŚWIATY


     Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin.
Inspiracją do zorganizowania akcji o takiej właśnie nazwie stał się XVI-wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni, umieszczony w katedrze w Strasburgu jako ozdoba zegara astronomicznego. Autorem portretu jest szwajcarski malarz i ilustrator - Tobias Stimmer. Współpracujący z nim przy odnowieniu zegara matematyk Conrad Dasypodius, wyrażając swój ogromny szacunek wobec Mikołaja Kopernika, napisał: „Portret na najniższym poziomie wieżyczki przedstawia wspaniałego uczonego, matematyka Mikołaja Kopernika (….)”.
Konwalia od średniowiecza aż po następne lata utożsamiana była z wiedzą przyrodniczą
i sztuką medyczną, często pojawiała się na portretach osób związanych z powyższymi dziedzinami nauki. Konwalię w dłoniach Mikołaja Kopernika na portrecie autorstwa Stimmera, można odczytać zatem jako ponadczasowy symbol wszechstronnych zainteresowań i zdolności naszego Wielkiego Rodaka.
Jego osoba silnie związana jest z Warmią, ponieważ na jej terenie sprawował m. in. funkcje kanonika, administratora dóbr, lekarza, prawnika i rozwijał swoje pasje związane z astronomią. Akcja społeczno-edukacyjna „Konwalia” ma na celu upowszechnienie dokonań Mikołaja Kopernika oraz zainspirowanie do zainteresowania postacią naszego Wybitnego Rodaka.

Wróć do spisu treści